Na co zwracać uwagę pozycjonując sklep internetowy?

jak pozycjonować sklepHandel elektroniczny cieszy się coraz większą popularnością, a osoby, które decydują się na skorzystanie ze stwarzanych przez niego możliwości robią to nie tylko ze względu na niemożliwą do zakwestionowania wygodę. Atutem e-sklepów jest także stwarzana przez nie możliwość porównywania produktów, brak kolejek, a także atrakcyjność cenowa. Co ciekawe, już nawet sześćdziesiąt procent właścicieli sklepów stacjonarnych zwraca uwagę na to, że liczba ich klientów i wielkość obrotów spada właśnie dlatego, że pojawiają się sklepy internetowe. Ostrożnie optymistyczne prognozy mówią zresztą o tym, że za 10 lat co czwarta transakcja będzie dokonywana właśnie w e-sklepie. Rozwój i powstawanie nowych sklepów internetowych przyczyniają się do tego, że mamy do czynienia z coraz bardziej konkurencyjnym rynkiem. W praktyce oznacza to, że wyjątkowo trudno jest dotrzeć do potencjalnych klientów, a i utrzymanie się na rynku wymaga niemałych starań. Na szczęście, odpowiednie działania marketingowe są w stanie zagwarantować sukces. Prowadzenie sklepu internetowego na tak konkurencyjnym rynku nie jest łatwym zadaniem, nie oznacza to jednak, że nie jest możliwe.

Warto jednak pamiętać, że o wprowadzeniu pewnych udogodnień dla klientów należy myśleć ze znaczącym wyprzedzeniem, najlepiej już na tym etapie, na którym tworzona jest strona pod sklep. Nie można zapominać i o tym, że atutem e-sklepu jest przejrzysty interfejs, dobrze widoczna wyszukiwarka produktów, a nawet możliwość zamawiania produktów nawet wtedy, gdy w sklepie nie ma się konta. Mile widziane jest też zastosowanie przynajmniej kilku opcji płatności. Osoby odpowiadające za sklep internetowy nie mogą zapominać i o tym, że obsługa klienta ma w nim wcale nie mniejsze znaczenie niż w klasycznym sklepie, klient powinien być też błyskawicznie informowany o brakach towarów na magazynie nawet, jeśli mają one jedynie chwilowy charakter.

Wśród kwestii, o których nie wolno nam zapominać, znajduje się również optymalizacja sklepu internetowego. I o niej należy myśleć z wyprzedzeniem, kod serwisu jest bowiem tym elementem, o który warto się zatroszczyć już na etapie programowania. Warto zainwestować także w wartościową treść, okazuje się bowiem, że ma ona kluczowe znaczenie w procesie skutecznego pozycjonowania. Unikatowy opis to domena już nie każdej kategorii, a każdego produktu, warto przy tym pamiętać o tym, że kopiowanie opisów z innych sklepów nie jest w stanie przynieść nam zysków.

pozycjonowanie sklepuJeszcze przed rozpoczęciem pozycjonowania e-sklepu warto zresztą zadać sobie pytanie o to, na jakich słowach kluczowych związanych z naszą stroną www zależy nam najbardziej. Niekiedy pomocne okazuje się w tym kontekście skorzystanie z testowych kampanii Google Adwords, okazuje się bowiem, że nie wszystkie słowa i frazy kluczowe są tak opłacalne, jak bylibyśmy skłonni przypuszczać. Gdy mamy do czynienia ze sklepami internetowymi jest to kwestia szczególnej wagi, duże znaczenie mają bowiem także tak zwane frazy long tail. Nawet najlepszy specjalista od pozycjonowania potrzebuje wsparcia, warto więc zastanowić się nad płatnymi reklamami Google Adwords chwalonymi jako skuteczne uzupełnienie pozycjonowania. Wartościowym rozwiązaniem są też kampanie prowadzone w mediach społecznościowych, a także prowadzenie serwisów powiązanych tematycznie z naszym sklepem internetowym oraz jego zawartością. Samodzielne pozycjonowanie sklepu internetowego nadal jest możliwe, ma jednak sens przede wszystkim wówczas, gdy uważnie śledzimy zmiany zachodzące na dynamicznie przeobrażającym się rynku.

Powiązane artykuły

Nasz partner